Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Brzeg
Owijanie niemowlaka - 8 wskazówek

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Spowijanie jest jednym z nowych terminów, z którym spotykają się młodzi rodzice. Zatem co warto o nim wiedzieć? Jak najlepiej stosować tę jedną z najstarszych metod poprawiania snu dziecka?
Owijanie niemowlaka - 8 wskazówek

Co to jest spowijanie?

Spowijanie to bezpieczny i prosty sposób na uspokojenie niemowlaka. Na czym polega? Na zawijaniu dziecka w kocyk lub rożek. Daje mu to takie samo poczucie “ciasnoty” i bezpieczeństwa jaki dawał mu brzuszek mamy. Wszystko dzięki dotykowi tkaniny na ciele maluszka i ograniczonej ruchliwości. Jest to metoda często zalecana przez pediatrów w pierwszych tygodniach życia dziecka. Trzeba być jednak ostrożnym, żeby nie doprowadzić do zaburzeń rozwoju psychoruchowego naszej pociechy. Dzięki owijaniu zapewnimy naszemu dziecku nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także ochronę przed przypadkowym uderzeniem, które może spotęgować jego niepokój i rozdrażnienie.

Wskazówki - jak i kiedy owijać niemowlaka?

  1. Dobrze jest spowijać niemowlaka maksymalnie do 3 - 4 miesiąca życia. Większość niespokojnych dzieci po owinięciu jest w stanie przespać nawet do sześciu godzin pod rząd. Pomaga to w przypadku zmiany fazy snu, kiedy może być zauważalny odruch Moro.
  2. Jest kilka technik dzięki, którym możemy owijać maluszka: “z rączkami “(owinięte jest całe ciało), “częściowe” (rączki lub nóżki są nie zasłonięte), “do góry” tzw. australijskie (dziecko może ssać piąstkę pomimo tego, że jest zawinięte).
  3. Kiedyś malucha owijano w koce lub pieluchy, teraz się od tego odchodzi na rzecz różnego rodzaju specjalnych otulaczy. Ich wybór jest bardzo szeroki, różnią się kształtami, kolorami i rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane.
  4. Warto pamiętać, aby nie owijać niemowlaka zbyt ciasno. Może to spowodować przegrzanie lub zapalenie górnych dróg oddechowych. Innym poważnym ryzykiem z tym związanym jest dysplazja stawu biodrowego. Jak widać całą tą czynność trzeba wykonywać bardzo ostrożnie i delikatnie żeby nie wyrządzić naszemu maluszkowi krzywdy.
  5. Ważne jest aby owinięte dziecko kłaść zawsze na plecach. Pozycja na brzuszku utrudnia oddychanie i  może być przyczyną SIDS tzw. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dlatego jak zauważymy, że nasz maluszek sam próbuje się przekręcać, lepiej zrezygnujmy z tej metody.
  6. Dbajmy też o to by w pomieszczeniu temperatura nie była zbyt wysoka. Nie nakrywajmy dziecka dodatkową kołderką, a już na pewno nie zasłaniajmy niczym jego główki.
  7. Nie należy owijać dziecka kiedy jest ono zmęczone lub głodne. Najlepiej poczekać, aż będzie w dobrym humorze. Dobrze jest zrobić z tego wieczorny rytuał, podczas, którego będziemy czule do niego mówić i opowiadać co robimy. Wtedy będzie mu się to kojarzyć z czymś przyjemnym.
  8. Przy owijaniu niemowlaka pamiętajmy też o tym, aby pozostawiać go w pozycji, która jest dla niego jak najwygodniejsza. Najlepsze jest otulenie w postaci “gniazdka” czyli podtrzymywanie rączek i nóżek by nie opadały na skutek grawitacji

Przedstawione zostały tutaj najważniejsze wskazówki, które mogą pomóc młodym rodzicom w prawidłowym owijaniu niemowlaka. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat dbania o noworodka, to wiele ciekawych informacji znajdziecie na parentingowym blogu np. http://blog.bobomio.pl/.


MRDzisiaj
Wtorek 19 lutego 2019
Imieniny
Bettiny, Konrada, Mirosława
Redakcja

tel. 512 745 851
redakcja@otomedia.pl
Partnerzy serwisu
Gmina Udanin
Starostwo Średzkie
BOK MCC
Śniadanie Mistrzów
Kino
FORUM
o © 2007 - 2019 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl